Program

ZARYS PROGRAMU

I Dzień OSG - 5 października 2020

08:00 – 09:20 | Rejestracja uczestników
09:30-09:45 | Oficjalne otwarcie OSG 2020 - Krzysztof Karaś, Prezes Europejskiego Centrum Biznesu
09:45-10:00 | Odczytanie listu Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego - Artur Soboń, Sekretarz Stanu MAP, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego
10:00-10:15 | Wystąpienie inauguracyjne Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina
10:20 – 13:30 | SESJA PLENARNA: Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości
10:20 – 11:30 | Debata: Część I
11:30 – 12:00 GALA WRĘCZENIA STATUETEK „BURSZTYN POLSKIEJ GOSPODARKI 2020”
12:00 – 12:15 Przerwa
12:15 – 13:30 | Debata: Część II
13:30 – 13:45 Przerwa kawowa
13:45 – 19:15 SESJA I
Sala Audytoryjna
13:45-15:15 | Panel 1: Energetyka
15:30 – 16:45 | Panel 2: Rozwój, inwestycje, innowacje
17:00 – 19:00 | Panel 3: Gospodarka 4.0
13:45 – 17:30 SESJA II
Sala B.2
13:45-15:15 | Panel 1: Bezpieczeństwo narodowe
15:30 – 17:30 | Panel 2: Infrastruktura i transport
19:15 | KOLACJA BIZNESOWA / ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO DNIA OSG 2020

II Dzień OSG - 6 października 2020

10:00 – 14:00 - SESJA III (Sala Audytoryjna)
10:00 – 11:30 | Panel 1: Offshore i OZE jako priorytetowe kierunki rozwoju
11:44 – 12:45 | Panel 2: Funkcjonowanie szpitali w trakcie i po pandemii. Perspektywy na 2021 rok
13:00 – 14:00 | Panel 3: Samorząd lokalny
14:00 ZAKOŃCZENIE OSG 2020

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

I DZIEŃ OSG – 5 PAŹDZIERNIKA 2020
08:00 – 09:20 Rejestracja uczestników
09:30 – 09:45 | Oficjalne otwarcie - Krzysztof Karaś - Prezes Europejskiego Centrum Biznesu
09:45 – 10:00 | Odczytanie listu Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego - Artur Soboń - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego
10:00 – 10:15 | Wystąpienie inauguracyjne Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina
10:20 - 13:30 SESJA PLENARNA: PAŃSTWO – GOSPODARKA – BEZPIECZEŃSTWO: Filary polskiej gospodarki przyszłości
10:20 - 11:30 | Debata: Część I
  • Polska na tle UE i świata
  • Zrównoważony rozwój kraju – kierunki i uwarunkowania
  • Państwo jako kreator, Państwo jako gwarant rozwoju – na co warto postawić?
  • Nowa perspektywa budżetowa UE
  • Strategia bezpieczeństwa Państwa z perspektywy najważniejszych sektorów gospodarki
  • Nowoczesna gospodarka a rozwój społeczny
  • Polska gospodarka wobec spowolnienia w Europie i na świecie – prognozy, scenariusze po epidemii
  • Rozwój poprzez innowacje – czy Polska wykorzystuje swój potencjał

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Piotr Dziadzio – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu; Andrzej Gut-Mostowy – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Promocji Polskiej Marki; Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa, Ministerstwo Aktywów Państwowych; Piotr Naimski – Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej; Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych; prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz – Członek Rady Polityki Pieniężnej.

Moderator:
Michał Adamczyk – Dziennikarz TVP

11:30 - 12:00 | GALA WRĘCZENIA STATUETEK „BURSZTYN POLSKIEJ GOSPODARKI 2020”
12:00 - 12:15 | Przerwa
12:15 - 13:30 | Debata: Część II
  • Polska na tle UE i świata
  • Zrównoważony rozwój kraju – kierunki i uwarunkowania
  • Państwo jako kreator, Państwo jako gwarant rozwoju – na co warto postawić?
  • Nowa perspektywa budżetowa UE
  • Strategia bezpieczeństwa Państwa z perspektywy najważniejszych sektorów gospodarki
  • Nowoczesna gospodarka a rozwój społeczny
  • Polska gospodarka wobec spowolnienia w Europie i na świecie – prognozy, scenariusze po epidemii
  • Rozwój poprzez innowacje – czy Polska wykorzystuje swój potencjał

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego; Ireneusz Zyska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii; Olga Ewa Semeniuk – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju; Rafał Gawin – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki; Bartosz Marczuk – Wiceprezes Zarządu, Polski Fundusz Rozwoju S.A.; Witold Naturski – Zastępca Dyrektora, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce; prof. dr hab. Gertruda Uścińska – Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; Jan Szewczak – Członek Zarządu ds. Finansowych, PKN ORLEN S.A.

Moderator:
Michał Adamczyk – Dziennikarz TVP

13:30 – 13:45 | Przerwa kawowa
13:45 - 19:20 SESJA I (Sala Audytoryjna)
13:45 - 15:15 | Panel 1: Energetyka
  • Polityka Energetyczna Państwa
  • Konieczne zmiany strategii grup energetycznych i ich główne przyczyny
  • Czy zbliża się kres dotychczasowego modelu gospodarki paliwowej w Polsce?
  • Między bezpieczeństwem energetycznym, oczekiwaniami klientów, a interesem akcjonariuszy grup energetycznych
  • Innowacje technologiczne wspierające zrównoważony rozwój i ich wpływ na modele rynkowe w poszczególnych podsektorach energetyki
  • Synergie rozwoju z sektorem wydobywczym, transportem i energochłonnymi gałęziami przemysłu
  • Uzależnienie polskiej energetyki od systemów wsparcia
  • Energetyka jądrowa dla Polski: dostępne technologie, kluczowi gracze

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Marcin Chludziński – Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź S.A.; Rafał Gawin – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki; Tomasz Heryszek – Prezes Zarządu, Węglokoks S.A.; Wojciech Ignacok – Prezes Zarządu, TAURON Polska Energia S.A.; Paweł Jan Majewski – Prezes Zarządu, Grupa LOTOS S.A.; Henryk Młodawski  – Członek Zarządu, Exalo Drilling; Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, Przedstawiciel ENEA S.A.

Moderator:
Wojciech Jakóbik – Redaktor Naczelny, BiznesAlert.pl

15:30 - 16:45 | Panel 2: Rozwój, inwestycje, innowacje
  • Wodór jako paliwo przyszłości
  • Wykorzystanie OZE w ciepłownictwie systemowym – jak odejść skutecznie od węgla
  • Program „Czyste powietrze” – stan zaawansowania, pierwsze efekty, niezbędne korekty, stymulowanie proekologicznych zachowań
  • Nowe technologie: uzupełnienie czy trzon zmian
  • Jaki wpływ na gospodarkę będzie mieć „Zielony ład”
  • Gospodarka odpadami – perspektywa przedsiębiorstw i samorządów
  • Inwestycje – podstawowe trendy rozwojowe, finansowania projektów, bariery inwestycyjne
  • Dlaczego warto inwestować w polski sektor kosmiczny
  • Jak świat korzysta z sektora kosmicznego – Polska Strategia Kosmiczna

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Jarosław Głowacki – Członek Zarządu, Wiceprezes ds. Technicznych, PGNiG Termika S.A.; Piotr Górnik – Prezes, Dyrektor ds. Produkcji i Dystrybucji, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.; Tomasz Lesiewicz – Prezes Zarządu, Enspirion; Paweł Mazurkiewicz – Wiceprezes Zarządu, PGE Energia Odnawialna S.A.; Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu, NFOŚiGW; Michał Szaniawski – Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej; Beata Wittmann – Członek Zarządu, Gas Storage Poland; dr inż. Krzysztof Zborowski  – Wiceprezes Zarządu, Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej “RADPEC” S.A.

Moderator:
Wojciech Jakóbik – Redaktor Naczelny, BiznesAlert.pl

17:00 - 19:00 | Panel 3: Gospodarka 4.0
  • Priorytety dla gospodarki w okresie pandemii
  • Rola Państwa w kreowaniu, wspieraniu i regulowaniu nowych modeli biznesowych – przykład sektora kosmicznego
  • Innowacyjność jako ewolucja czy rewolucja? Rozwiązania przełomowe czy rozwój poprzez optymalizację
  • Kapitał na badania i rozwój – od pomysłu do produktu
  • Inwestycje w bezpieczeństwo
  • Dynamika otoczenia regulacyjnego a bezpieczeństwo projektów inwestycyjnych
  • Nie tylko technologie – gospodarki narodowe w czasach globalnej konkurencji
  • Środki na innowacje w perspektywie unijnej 2014-2020
  • Rynek inwestycyjny – potrzeby, szanse, zagrożenia
  • Potencjał eksportowy Polski -wpływ epidemii na asortyment i wolumen

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Mateusz Berger – Wiceprezes Zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.; Aleksandra Bukała – Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej, Polska Agencja Kosmiczna; Edyta Demby-Siwek – Prezes Urzędu Patentowego RP; Marek Dietl – Prezes Zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie; Andrzej Dulka – Prezes Zarządu, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; Paweł Jaroszek – Członek Zarządu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych; Michał Kanownik – Prezes Zarządu, Związek Cyfrowa Polska; Andrzej Konieczny – Dyrektor Generalny, Lasy Państwowe; Roman Masek – Dyrektor Techniczny, Belse Sp. z o.o.; Paweł Niedzielski – Dyrektor ds. Sprzedaży, Sektor Energetyczny, Nokia Solutions and Network Sp. z o.o.; Grzegorz Słomkowski – Członek Zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Radosław Stach – Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji, KGHM Polska Miedź S.A.; Andrzej Ziółkowski – Prezes Urzędu Dozoru Technicznego

13:45 - 17:30 SESJA II (Sala B.2)
13:45 - 15:15 | Panel 1: Bezpieczeństwo narodowe
  • Kształtowanie polityki bezpieczeństwa państwa w aktualnej sytuacji międzynarodowej
  • Narodowa Polityka Zbrojeniowa – fundamentalne znaczenie dla modernizacji i rozwoju przemysłu obronnego
  • Rola RCB i BBN w kształtowaniu bezpieczeństwa kraju
  • Aktywność Polski w NATO – aktywność NATO w Polsce
  • Potencjał Polskiego przemysłu obronnego – polska produkcja zbrojeniowa na tle rynków światowych
  • Polska na tle globalnej mapy cyfryzacji gospodarek i społeczeństw
  • Gospodarka cyfrowa w dobie RODO
  • Cyfrowa Polska – jak najlepiej wykorzystać potencjał rozwoju w sieci
  • Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo – czy pandemia odsłoniła nasze silne strony czy słabości
  • Sytuacja na Białorusi a bezpieczeństwo Polski

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński  – Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka; płk Sławomir Kocanowski – Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Władysława Liniarskiego ps. “Mścisław”; gen. Leon Komornicki – Przewodniczący, Członek Rady Wykonawczej, Komitet Przemysłowy, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie ; dr Krzysztof Liedel – Dyrektor, Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas; dr Krzysztof Malesa – Zastępca Dyrektora, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa; Hubert Stępniewicz – Członek Zarządu, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Moderator:
płk dr Piotr Potejko – Doradca Zarządu ds. Bezpieczeństwa, Deloitte Advisory Sp. z o.o.

15:30 - 17:30 | Panel 2: Infrastruktura i transport
  • Centralny Port Komunikacyjny – rozwiązanie dla gospodarki i logistyki kraju czy projekt wizjonerski?
  • Kluczowe projekty kolejowe i drogowe z punktu widzenia gospodarki
  • Perspektywiczne szlaki i nowe kierunki potoków towarów – północ-południe, Europa Chiny?
  • Polska wschodnia jako przestrzeń na rozwój infrastruktury XXIw
  • Rynek przewoźników – stan po pandemii
  • Nowelizacja Prawa zamówień publicznych a realia rynku

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Maciej Brzozowski – Szef przedstawicielstwa, Manager, Hafen Hamburg Marketing e.V.; Barbara Dzieciuchowicz – Prezes Zarządu, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa; Jakub Faryś – Prezes Zarządu, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego; Sebastian Gościniarek – Partner, BBSG Sp. z o.o.; Sylwia Koch-Kopyszko  – Prezes Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego; Katarzyna Kreczmańska-Gigol  – Wiceprezes Zarządu ds. Finansowych, KGHM Polska Miedź S.A.; Grzegorz Malec – Dyrektor, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie; Artur Martyniuk – Prezes Zarządu, POLREGIO Sp. z o.o.; Krzysztof Mleczak – Prezes Zarządu, exito Broker Sp. z o.o.; Tomasz Prejs – Prezes Zarządu, Stadler Polska Sp. z o.o.; Jan Styliński – Prezes Zarządu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa

Moderator:
prof. Halina Brdulak – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

19:15 - KOLACJA BIZNESOWA / ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO DNIA OSG 2020
II DZIEŃ OSG – 6 PAŹDZIERNIKA 2020
10:00 - 14:00 SESJA III (Sala Audytoryjna)
10:00 - 11:30 | Panel 1: Offshore i OZE jako priorytetowe kierunki rozwoju
  • Projekt ustawy o promocji morskiej energetyki wiatrowej – główne obszary regulacji
  • Polityka klimatyczna i surowcowa – wpływ na politykę gospodarczą i energetyczną
  • MWF i OZE jako elementy polityki klimatycznej Państwa – skala i tempo zmian
  • Potencjał rynkowy energetyki wiatrowej i fotowoltaiki
  • Dofinansowanie dla inwestycji w OZE – osoby prywatne vs podmioty prawne
  • Miejsce energetyki rozproszonej – prosumenci jako istotny element rynku OZE
  • Programy NFOŚiGW dla sektora i odbiorców indywidualnych
  • Magazynowanie energii – wyzwane dla wszystkich uczestników rynku OZE

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Włodzimierz Ehrenhalt – Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Energii Odnawialnej; Stanisław Jabłoński – Prezes Zarządu, Ekobenz Sp. z o.o.; prof. Waldemar Kamrat – Politechnika Gdańska; Marek Kulesa – Dyrektor Biura, Towarzystwo Obrotu Energią; Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu, NFOŚiGW; Arnold Rabiega – Prezes Zarządu, Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej; Adam Stępień – Dyrektor Generalny, Krajowa Izba Biopaliw; Bogdan Szymański – Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV; Maciej Tomaszewski – Dyrektor ds. Rozwoju, Ekoenergetyka-Polska Sp. z o.o.

Moderator:
Piotr Ciołkowski – Partner, CMS

11:45 - 12:45 | Panel 2: Funkcjonowanie szpitali w trakcie i po pandemii. Perspektywy na 2021 rok
  • Funkcjonowanie szpitali w warunkach pandemii
  • Jak rozliczyć pandemię: finansowanie działań w 2020 roku,
  • Perspektywy odnowienia sieci szpitali w 2021: zmiany czy rewolucja?
  • Ocena nowych regulacji prawnych wprowadzonych w 2020 roku, ich krótko- i długoterminowe konsekwencje.
  • Struktura własnościowa: czas na zmiany?

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Waldemar Ferschke – Viceprezes Zarządu, MEDISEPT Sp. z o. o.; Paweł Hincz – Partner, Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k.; Krzysztof Jakubiak – Redaktor Naczelny, Portal Mzdrowie; Roman Masek – Dyrektor Techniczny, Belse Sp. z o.o.; Marcin Piróg – Prezes Zarządu, „BIOMED-LUBLIN” Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A.; dr n. med. Radosław Starownik  – Dyrektor, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie.

 

Moderator:
Juliusz Krzyżanowski – Senior Associate, Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k.

13:00 - 14:00 | Panel 3: Samorząd lokalny
  • Nowa perspektywa finansowa UE a realizowane inwestycje
  • Jak utrzymać tempo inwestycji w kolejnych latach w kontekście mniejszych środków pochodzących z funduszy europejskich. Gdzie szukać alternatyw.
  • Smog -problem trudniejszy niż się spodziewano. Rozwiązania proponowane i wdrażane na szczeblu centralnym oraz na poziomie samorządów.
  • Współpraca biznesu i samorządu – możliwa czy niezbędna?
  • Fundusz Dróg Samorządowych. Czy inwestycje w drogi są impulsem dla rozwoju gmin i powiatów?
  • Skuteczność samorządów w budowaniu środowiska otoczenia biznesu
  • Reforma śmieciowa – efekty vs odbiór społeczny
  • Polityka klimatyczna UE a działania na poziomie samorządów: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, elektromobilność, niska emisja

Potwierdzeni goście/prelegenci (alfabetycznie):

Grzegorz Benedykciński – Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki; Krzysztof Burda – Prezes Zarządu, Polska Izba Rozwoju Elektromobilości; Dorota Cabańska – p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego; Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznań; Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów; Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska; Krzysztof Wolny  – Burmistrz Gminy Międzychód; dr Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Moderator:
Jarosław Jóźwiak – Adwokat, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni

14:00 ZAKOŃCZENIE OSG 2020

* W trakcie potwierdzenia

**  Organizator zastrzega sobie prawo korekty programu z przyczyn merytorycznych

*** Program konferencji objęty ochroną prawną z zakresu prawa autorskiego